Příprava zahrádky na zimu

Zrýt záhonky

Základním pravidlem by mělo být důkladné zrytí záhonků, na nichž jste letos pěstovali svou zeleninu. Půda potřebuje prokypřit a odpočinout si, k čemuž jí nejlépe pomůže provzdušnění s pomocí zrytí. Pokud máte velké záhony, nemusíte se u toho udřít – čas máte v podstatě až do zimy. Ale je vhodné nevynechat rytí, protože příští rok by úroda nemusela být tak dobrá.

Pohnojení

Když už se chystáte na rytí, je vhodné půdu také řádně pohnojit. Pokud máte možnost získat domácí hnůj od dobytka nebo třeba od slepic, je to úplně ideální. Můžete ho rozsypat na záhon a pak zrýt, aby se dostal až hlouběji do půdy. Té dodá živiny a hlína bude lépe připravena na jarní setbu.

Použít můžete i hnojivo, které se prodává v hobby marketech či v zahradnictvích. Podle toho, jaký typ si koupíte, ho použijte. Návod je vždy napsaný na obalu. Neopomeňte ale tento krok, aby vaše zahrádka zase mohla od jara vzkvétat.

Pohrabání zahrady

S příchodem podzimu začínají stromy i keře ztrácet listy. A váš trávník pod nimi může velmi rychle zmizet. Proto je potřeba listy pravidelně hrabat. Můžete sice použít i profesionální fukar, který vám pomůže listy poměrně bezpracně odfoukat na jednu hromadu, ale faktem je, že řádné prohrabání trávě neškodí - spíš naopak. Vyhrabete z ní případné mechy i to, co do trávníku nepatří. A i trávník tak může být lépe připraven na zimní odpočinek.

Poslední sekání

Nezapomeňte před zimou také posekat trávník. Sice už je dopoledne i navečer vlhký, takže je složitější najít vhodný termín pro sekání, ale je potřeba najít si ideální čas. Pokud byste neposekali, tak tráva bude přerostlá, v zimě už se vám bude sekat špatně a na jaře bude zbytečně dlouhá. Pokud ji posekáte nakrátko, do jara vám krátká vydrží. Zároveň můžete důkladně vyčistit a zazimovat sekačku, aby byla připravena na první jarní sekání.

Zakrytí rostlin před zimou

Neměli byste opomenout ani ochranu celoročních rostlin. Některé květiny na podzim sice odkvetou, ale přežívají a od jara zase začnou rašit, růst a kvést. Mráz by jim ale mohl ublížit, a tak je třeba ochránit je před ním. Někdy se používají různé textilie, ale obvykle stačí jen větvičky z jehličnanů – pokud je máte k dispozici, zakryjte jimi rostliny. Pomůže jim to a s příchodem jara budou zase krásné a nepoškozené. Pokud by i v brzkém jaru měly udeřit přízemní mrazíky, je potřeba rostliny znovu krátkodobě přikrýt textiliemi, aby nepomrzly.

Pokud máte vysazený česnek nebo cibuli, je vhodné přikrýt danou část záhonu spadaným listím.

Přečtěte si také Ochrana proti slimákům – jak na ně? nebo Výhody a nevýhody zahrádkářských kolonií.

Fotografie