Jóga pro pohodu a funkční tělo

Stručná historie jógy

Jóga je starodávná indická filozofie, která se zabývá tělesnými, duchovními a mentálními cvičeními. Její historie sahá až do doby před 4000 lety, kdy byla vyvinuta jako prostředek ke zlepšení duševní pohody a k dosažení vyššího stupně vědomí.

Jóga se zpočátku vyvinula jako součást védského náboženství a byla považována za cestu k osvícení. V průběhu staletí se vyvinula do mnoha různých směrů a škol, ale všechny stále spojuje společný cíl: propojení těla a mysli a dosáhnutí duševního klidu.

V 19. století se jóga dostala do Evropy a Severní Ameriky, kde se začala šířit jako cvičení pro zlepšení fyzické kondice a vnitřní harmonie. V současné době se praktikuje po celém světě a je považována za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit své fyzické i mentální zdraví.

V józe se používají různé pozice (asány), dechová cvičení (pránájáma) a koncentrační techniky (dhárana). Často se praktikuje ve skupině pod vedením instruktora, ale může se cvičit i samostatně.

Jogíni, kteří se zapsali do historie

Do historie jógy se nesmazatelně zapsala celá řada významných jogínu. Některé z nich si představíme.

B. K. S. Iyengar

Tento indický jógový učitel je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů jógy 20. století. Jeho kniha 'Jóga pro všechny' se stala mezinárodním bestsellerem a jeho metoda jógy, která se zaměřuje na preciznost pozic, se šíří po celém světě.

Pattabhi Jois

Další indický jógový učitel založil školu Ashtanga, která se zaměřuje na dynamické série pozic a dechová cvičení. Jeho metoda se šíří po celém světě a je oblíbená mezi milovníky fyzicky náročnějších forem jógy.

Sri Krishna Pattabhi Jois

Třetí a pro nás poslední indický jógový učitel je rovněž zakladatelem jógové školy, kterou vytvořil spolu se svým otcem Pattabhi Joisem.

Kde a jak se naučit jógu?

Chcete-li se naučit učit jógu, je zapotřebí splnit několik kroků:

  1. Vyberte si školu nebo instituci, kde se budete jógu učit. Existuje mnoho různých směrů a je důležité vybrat si takový, který vám osobně sedne.
  2. Vyberte si svého učitele nebo vyučujícího. Je důležité, aby vám vyhovoval jejich styl a přístup k učení.
  3. Vyberte si, jaký typ učení vám nejvíce vyhovuje. Můžete se učit online nebo osobně, nebo můžete vyhledat různé workshopy a pobyty, kde se budete moci věnovat józe naplno.

Pokud chcete sami jógu učit na profesionální úrovni, je důležité, abyste absolvovali odpovídající výcvik a získali potřebné certifikace. Výcvik a certifikace se liší podle země a školy, takže je důležité zjistit, co je pro vás nejvhodnější.

Přečtěte si také, jak na spokojený domov podle jin a jang a jak na osobní rozvoj.

Fotografie