Jóga pro pohodu a funkční tělo

Stručná historie jógy

Jóga je starodávná indická filozofie, která se zabývá tělesnými, duchovními a mentálními cvičeními. Její historie sahá až do doby před 4000 lety, kdy byla vyvinuta jako prostředek ke zlepšení duševní pohody a k dosažení vyššího stupně vědomí.

Jóga se zpočátku vyvinula jako součást védského náboženství a byla považována za cestu k osvícení. V průběhu staletí se vyvinula do mnoha různých směrů a škol, ale všechny stále spojuje společný cíl: propojení těla a mysli a dosáhnutí duševního klidu.

V 19. století se jóga dostala do Evropy a Severní Ameriky, kde se začala šířit jako cvičení pro zlepšení fyzické kondice a vnitřní harmonie. V současné době se praktikuje po celém světě a je považována za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit své fyzické i mentální zdraví.

V józe se používají různé pozice (asány), dechová cvičení (pránájáma) a koncentrační techniky (dhárana). Často se praktikuje ve skupině pod vedením instruktora, ale může se cvičit i samostatně.

Jogíni, kteří se zapsali do historie

Do historie jógy se nesmazatelně zapsala celá řada významných jogínu. Některé z nich si představíme.

B. K. S. Iyengar

Tento indický jógový učitel je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů jógy 20. století. Jeho kniha 'Jóga pro všechny' se stala mezinárodním bestsellerem a jeho metoda jógy, která se zaměřuje na preciznost pozic, se šíří po celém světě.

Pattabhi Jois

Další indický jógový učitel založil školu Ashtanga, která se zaměřuje na dynamické série pozic a dechová cvičení. Jeho metoda se šíří po celém světě a je oblíbená mezi milovníky fyzicky náročnějších forem jógy.

Sri Krishna Pattabhi Jois

Třetí a pro nás poslední indický jógový učitel je rovněž zakladatelem jógové školy, kterou vytvořil spolu se svým otcem Pattabhi Joisem.

Kde a jak se naučit jógu?

Chcete-li se naučit učit jógu, je zapotřebí splnit několik kroků:

  1. Vyberte si školu nebo instituci, kde se budete jógu učit. Existuje mnoho různých směrů a je důležité vybrat si takový, který vám osobně sedne.
  2. Vyberte si svého učitele nebo vyučujícího. Je důležité, aby vám vyhovoval jejich styl a přístup k učení.
  3. Vyberte si, jaký typ učení vám nejvíce vyhovuje. Můžete se učit online nebo osobně, nebo můžete vyhledat různé workshopy a pobyty, kde se budete moci věnovat józe naplno.

Pokud chcete sami jógu učit na profesionální úrovni, je důležité, abyste absolvovali odpovídající výcvik a získali potřebné certifikace. Výcvik a certifikace se liší podle země a školy, takže je důležité zjistit, co je pro vás nejvhodnější.

Různé styly jógy

Jóga nabízí nespočet různých stylů a směrů, z nichž každý klade důraz na jiné aspekty praxe. Mezi ně patří:

Hatha jóga

Hatha jóga je jeden z nejběžnějších a nejznámějších stylů jógy. Kombinuje asány (fyzické pozice) a pránájámu (dechové cvičení) s cílem dosáhnout rovnováhy mezi tělem a myslí. Je to skvělý způsob, jak začít s jóga praxí, protože je poměrně snadno přístupná většině lidí.

Vinyasa jóga

Tento styl jógy se zaměřuje na plynulý pohyb mezi různými asánami, které jsou spojeny dýcháním. Je fyzicky náročnější než Hatha jóga a zlepšuje sílu, vytrvalost a flexibilitu.

Bikram jóga

Bikram jóga se provozuje v místnosti s vysokou teplotou, a to vždy v sérii 26 specifických asán. Tato forma jógy je známá tím, že podporuje detoxikaci a zvyšuje pružnost svalů.

Kundalini jóga

Kundalini jóga klade důraz na probuzení vnitřní energie, nazývané 'kundalini', skrze asány, dechová cvičení a meditaci. Je to velmi duchovní forma jógy, která může pomoci dosáhnout hlubšího vnitřního poznání.

Moderní trendy v józe

Jóga se neustále vyvíjí, a to i v rámci moderní doby. Některé z novějších trendů zahrnují:

Jóga pro těhotné ženy

Tato specializovaná oblast jógy je navržena tak, aby pomohla budoucím matkám udržet zdraví a pohodu během těhotenství. Posiluje tělo, uvolňuje napětí a připravuje ženy na porod.

Jóga pro sportovce

Vedoucí sportovci zjistili, že jóga může zlepšit jejich výkonnost tím, že zvyšuje flexibilitu, sílu a mentální klid. Mnoho sportovních týmů nyní začleňuje jógu do svého tréninkového režimu.

Jóga pro duševní zdraví

Rostoucí povědomí o duševním zdraví vedlo k větší poptávce po józe, která se zaměřuje na snižování stresu, úzkosti a depresivních stavů. Takové programy často zahrnují meditaci a hlubokou relaxaci.

Jógové cesty do celého světa

Jóga je nyní globálním fenoménem a nabízí různé možnosti pro lidi, kteří chtějí zkoumat tuto starodávnou praxi. Mnoho zemí a měst po celém světě nabízí jógové studio s rozličnými styly a učiteli. Není neobvyklé, že lidé cestují na jiný kontinent, aby prozkoumali různé aspekty jógy.

Přečtěte si také, Jak na spokojený domov podle jin a jang a Jak na osobní rozvoj.

Fotografie