Co pěstovat ve skleníku?

Výhody skleníku

Většina lidí si skleník pořizuje proto, aby v něm pěstovali zeleninu. Přednosti skleníku jsou zřejmé – rostliny v něm mají teplo, takže se jim lépe daří. Lépe se v něm udržuje vlhkost, takže půda tolik nevysychá. Nedaří se v něm plevelu, protože ho máte lépe pod kontrolou. Dostane se vám sem jen minimum škůdců – ať už jde o hmyz či slimáky. Rostliny neohrožují vlivy počasí – prudký vítr, déšť či kroupy. Půda ve skleníku je obvykle tvořena (z velké části) speciálním substrátem a nikoliv obyčejnou hlínou, takže rostliny z ní získávají mnohem více živin.

A v neposlední řadě – ve skleníku můžete sázet semena rostlin už brzy zjara, protože už s příchodem prvních jarních paprsků je v něm příjemně teplo – a sklízet naopak můžete dlouho do podzimu.

Typická zelenina pro skleník

Co vše se dá pěstovat ve skleníku? Teoreticky všechno, co vás napadne. Většina tuzemských druhů zeleniny teplem a prostředním skleníku nepohrdne, takže jde o ideální prostředí pro saláty, kedlubny, papriky, rajčata, salátové okurky a mnoho dalších druhů.

Výhodou skleníku je také to, že zelenina zde roste mnohem rychleji než ve venkovním prostředí, takže druhy vysazené brzy zjara můžete velmi záhy nahradit pozdnějšími sazenicemi. Případně si ve skleníku můžete sazenice předpěstovávat a postupně je vysazovat ven na záhonky.

Co se do skleníku nehodí?

Možná uvažujete, jak se bude dařit okurkám nakládačkám ve skleníku. Jistě, že dobře. A to natolik, že vám ho zarostou klidně celý. Stejné je to i v případě, že se rozhodnete do skleníku vysadit dýně nebo například melouny. To vše vám poroste úžasně rychle a bude prospívat, ale plazivé typy zeleniny pro skleník zkrátka nejsou vhodné, protože se rychle rozrůstají.

Jedinou možností je naučit se je dobře „vyvazovat“ - neboli pořídíte si k nim vhodné tyčky a závěsy a pak musíte rostliny cíleně nutit pnout se vzhůru, aby nestínily ostatním a neničily je.

Pařeník ke skleníku

Další variantou je pořídit si kromě skleníku takzvaný pařeník. Dalo by se říci, že jde o jakousi miniaturu skleníku – může být velmi nízký, nemusí mít takovou plochu, ale dá se otevírat a zavírat, takže uvnitř je stejně vlhké a teplé prostředí jako ve skleníku. Pařeník je proto ideální pro plazivé typy zeleniny, které si tam mohou vytvořit svou vlastní zeleninovou „džungli“.

Pokud máte dostatek prostoru, je výhodné tedy mít pařeník i skleník, protože díky tomu můžete vysadit všechny druhy zeleniny, které si přejete mít.

Přečtěte si také Ochrana proti slimákům – jak na ně? nebo Narcisy, tulipány a další jarní cibuloviny

Fotografie