Co pěstovat ve skleníku?

Výhody skleníku

Většina lidí si skleník pořizuje proto, aby v něm pěstovali zeleninu. Přednosti skleníku jsou zřejmé – rostliny v něm mají teplo, takže se jim lépe daří. Lépe se v něm udržuje vlhkost, takže půda tolik nevysychá. Nedaří se v něm plevelu, protože ho máte lépe pod kontrolou. Dostane se vám sem jen minimum škůdců – ať už jde o hmyz či slimáky. Rostliny neohrožují vlivy počasí – prudký vítr, déšť či kroupy. Půda ve skleníku je obvykle tvořena (z velké části) speciálním substrátem a nikoliv obyčejnou hlínou, takže rostliny z ní získávají mnohem více živin.

A v neposlední řadě – ve skleníku můžete sázet semena rostlin už brzy zjara, protože už s příchodem prvních jarních paprsků je v něm příjemně teplo – a sklízet naopak můžete dlouho do podzimu.

Typická zelenina pro skleník

Co vše se dá pěstovat ve skleníku? Teoreticky všechno, co vás napadne. Většina tuzemských druhů zeleniny teplem a prostředním skleníku nepohrdne, takže jde o ideální prostředí pro saláty, kedlubny, papriky, rajčata, salátové okurky a mnoho dalších druhů.

Výhodou skleníku je také to, že zelenina zde roste mnohem rychleji než ve venkovním prostředí, takže druhy vysazené brzy zjara můžete velmi záhy nahradit pozdnějšími sazenicemi. Případně si ve skleníku můžete sazenice předpěstovávat a postupně je vysazovat ven na záhonky.

Co se do skleníku nehodí?

Možná uvažujete, jak se bude dařit okurkám nakládačkám ve skleníku. Jistě, že dobře. A to natolik, že vám ho zarostou klidně celý. Stejné je to i v případě, že se rozhodnete do skleníku vysadit dýně nebo například melouny. To vše vám poroste úžasně rychle a bude prospívat, ale plazivé typy zeleniny pro skleník zkrátka nejsou vhodné, protože se rychle rozrůstají.

Jedinou možností je naučit se je dobře „vyvazovat“ - neboli pořídíte si k nim vhodné tyčky a závěsy a pak musíte rostliny cíleně nutit pnout se vzhůru, aby nestínily ostatním a neničily je.

Pařeník ke skleníku

Další variantou je pořídit si kromě skleníku takzvaný pařeník. Dalo by se říci, že jde o jakousi miniaturu skleníku – může být velmi nízký, nemusí mít takovou plochu, ale dá se otevírat a zavírat, takže uvnitř je stejně vlhké a teplé prostředí jako ve skleníku. Pařeník je proto ideální pro plazivé typy zeleniny, které si tam mohou vytvořit svou vlastní zeleninovou „džungli“.

Pokud máte dostatek prostoru, je výhodné tedy mít pařeník i skleník, protože díky tomu můžete vysadit všechny druhy zeleniny, které si přejete mít.

Jak na údržbu skleníku, aby byl stále jako nový?

  • Pravidelná kontrola skleníkové konstrukce - aby skleník sloužil co nejdéle, je klíčové pravidelně kontrolovat jeho konstrukci. Zajistěte, aby rámy, profily a skleněné panely byly v dobrém stavu. Opravujte případné praskliny nebo narušené části, abyste zabránili další degradaci.
  • Čištění skel a odstranění řas - pravidelně čistěte skleněné panely skleníku od prachu, nečistot a řas. To nejenom zlepší průchod světla, ale také předejde vzniku škodlivých organismů na skle, které mohou omezovat růst rostlin.
  • Ventilace a odvětrávání - správná ventilace je klíčová pro optimální prostředí v skleníku. Zajistěte, aby byly okenice a ventilační otvory pravidelně čištěny a bylo možné je volně otevírat a zavírat. To napomáhá optimálnímu proudění vzduchu a regulaci teploty.
  • Ochrana skel před přímým slunečním zářením - skla skleníku chrání rostliny před přílišným slunečním zářením, ale mohou také způsobit přehřívání. Zvažte použití stínících sítí nebo odnímatelných stínících nátěrů, zejména během horkých letních dnů.
  • Kontrola a úprava vytápění - pokud skleník využíváte i v chladnějších obdobích, pravidelně kontrolujte a udržujte systém vytápění. Očišťujte topné těleso od prachu a zkontrolujte funkčnost termostatu. Ujistěte se, že vytápění odpovídá potřebám rostlin.
  • Údržba podlahy a vnitřního vybavení - udržujte čistotu na podlaze skleníku a vnitřním vybavení. Odstraňujte plevel, zbývající rostlinné materiály a další nečistoty. Pravidelně dezinfikujte plochy, které mohou být zdrojem škůdců nebo nemocí.
  • Kontrola a úprava zavlažovacího systému - zajišťujte, aby zavlažovací systém správně fungoval. Čistěte trysky, kontrolujte těsnění a vyměňujte filtry. Optimální zavlažování je klíčové pro zdravý růst rostlin a prevenci problémů spojených s nedostatkem nebo nadměrnou vlhkostí.
  • Zimní úpravy - připravte skleník na zimní období. Vyčistěte ho od zbývajících rostlin a zbytků. Uzavřete ventilační otvory a zkontrolujte, zda jsou izolační materiály v dobrém stavu. Připravte vytápění na chladné měsíce.

Pravidelná údržba skleníku pomáhá nejenom prodloužit jeho životnost, ale také zajistit optimální podmínky pro zdravý růst rostlin. Dodržování těchto tipů může vést k úspěšnému a efektivnímu využívání skleníkového prostoru.

Přečtěte si také Ochrana proti slimákům – jak na ně? nebo Narcisy, tulipány a další jarní cibuloviny.

Fotografie