Narcisy, tulipány a další jarní cibuloviny

Výsadba jarní květeny

Máte pocit, že příchod jara je ideálním časem na výsadbu tulipánů, narcisů nebo hyacintů? Velmi se pletete. Cibuloviny, tedy rostliny mající namísto klasického kořenového systému ony typické cibulky, se sázejí na podzim. Není to nutnost, ale je to pro ně lepší. Díky tomu, že jsou bezpečně ukryté v půdě, jim nehrozí poškození mrazem. A samy poznají, kdy se začne oteplovat, takže začnou růst až právě s příchodem teplejších jarních dnů – typicky koncem března.

Opatření proti plísním

Cibulky jarních květin jsou sice odolné vůči mrazu, ale už méně proti plísním. Proto je potřeba na to už při výsadbě myslet. Dobré je, že cibule zakoupené ve specializovaných obchodech už bývají proti plísním ošetřeny a vy je tedy můžete jen klasicky zasadit. Pokud jste ale získali cibulky jinak, je potřeba před sázením je nejprve namořit nějakým přípravkem, který je určený proti plísním a patří právě na rostliny (Savo nezkoušejte). Vždy se držte návodu a cibulky nevysazujte ihned – nejprve je nechte dokonale oschnout.

Přihnojujte

Při výsadbě tulipánů, narcisů a hyacintů je dobré zvolit pro ně půdu, která bude dobře propustná a je v ideálním případě smíchaná s kompostem. Doporučuje se také přidávat přímo pod cibulky kostní moučku, případně trochu popelu ze dřeva.

Půdu, v níž máte cibulky vysazené, ale musíte opečovávat i nadále, aby vám květiny dobře prosperovaly. To znamená, že byste je měli počátkem každého jara řádně přihnojit – čím dřív to uděláte, tím lépe. Nejlepší čas pro přihnojení poznáte podle toho, že se nad zemí začnou objevovat první lístky rostliny.

Výběr hnojiva

Cibuloviny jsou v mnoha ohledech netypické. Takže je nemůžete přihnojit čímkoliv, co máte po ruce. Teoreticky jim to neublíží, ale dost možná jim to ani neprospěje. Proto byste měli kupovat hnojivo, které je na ně přímo určené. Mělo by být zejména hodně draselnaté.

Další várka hnojení cibulovin přichází na podzim. V tomto období byste ale měli zvolit úplně jiný typ přípravku než na jaře. Teoreticky je to opět jedno, ale pokud chcete cibulkám co nejvíc prospět, měli byste se řídit tím, co potřebují. Takže podzimní hnojivo by mělo být organického původu. Pokud máte možnost získat hnůj od hospodářských zvířat, je to úplně nejlepší. A nebojte se dát ho na záhon i větší vrstvu.

Košíčky na cibuloviny

Také vás fascinuje, jak někteří lidé mají na záhonu spoustu narcisů, tulipánů a hyacintů a vzápětí po jejich odkvetení už na týchž záhonech září jiné typy květin? Možná přemýšlíte, v čem tkví to kouzlo. Rostou tam všechny rostliny zároveň? Omyl. Cibuloviny je nutné po odkvetení vykopat, cibulky uskladnit na temném, suchém místě a na jejich místě můžete vysazovat další květiny. Cibulky pak sázíte zase až s příchodem podzimu, přičemž zimu přečkají v půdě. Je to docela pracné, a proto se prodávají i speciální košíčky na cibulky, díky nimž je po odkvetení z půdy vyjmete docela snadno a nijak je nepoškodíte.

Přečtěte si také Jak ochránit rostliny na jaře před mrazem? nebo Jak po zimě připravit zahrádku na jaro?

Fotografie