Šťastný život zahrádkáře

Práce šlechtí

Říká se, že práce šlechtí. Většina z nás se tomu vysměje, protože řada lidí zkrátka chodí do zaměstnání jen kvůli penězům, které potřebují ke svému živobytí. Málokdo má tu možnost živit se prací, kterou má rád a která ho baví a naplňuje. Takže hodina či dvě v zaměstnání z vás mohou vycucnout tolik energie, že už máte sotva sílu udržet oči a chodit. Ale pokud máte zahrádku, při pobytu na ní to určitě máte zcela opačně. Práce na zahrádce je také často náročná, bolí z ní kolena, záda, krční páteř. Jste unavení a vyčerpaní. Ale i když tam strávíte polovinu dne, tak vás to tak nezničí. Naopak – nabije vás to novou energií. Protože taková práce skutečně šlechtí.

Pobyt na vzduchu

Důvodem, proč i po dřině na zahrádce máte energie na rozdávání, je především to, že jste venku na čerstvém vzduchu. Mozek se okysličuje a lépe funguje. Pobyt na slunci vám zase dodává vitamin D a slunce prokazatelně zvedá naši náladu. I když zaprší, většina zahrádkářů to vítá, protože s půdou se pak aspoň dá lépe pracovat, rostliny vláhu potřebují a celá zahrádka rázem ožije a zazelená se.

A nakonec se nám po práci na zahradě daří lépe, protože jsme v přírodě. Máme kolem sebe zeleň nevnímáme ruch města, všechny starosti odplynou a my se můžeme soustředit výhradně na práci s rostlinami a půdou.

Klid a relax

Práce na zahradě člověka prokazatelně uklidňuje. Můžete si u ní dokonale vyčistit hlavu, stres odplyne, starosti zmizí. Aspoň na chvíli nemusíte nad ničím přemýšlet a trápit se strastmi všedního dne. Na zahrádce je člověku zkrátka dobře.

Přináší to uklidnění, pohodu a nečekaný relax. A když se pak podíváte, jaký kus práce jste odvedli, jak vypleté záhony vypadají báječně, jak se daří vašim stromům a keřům, jak voňavá je čerstvě posekaná tráva a jak vše kolem vás bují a roste, máte z toho pocit zadostiučinění a jste sami na sebe hrdí.

Tradice zahrádkaření

Možná i to je důvodem, proč se dnes tolik lidí k zahrádkaření vrací. Nemuseli by, protože vše, co vypěstují, si mohou mnohem bezpracněji a pohodlněji koupit v supermarketu. Ale práce na zahrádce nám přináší víc než jen plody. Je to skoro jako terapie. A Češi jsou národem zahrádkářů, zahrádkářské kolonie prosperují a lidi to zkrátka baví. A nejen ty starší – svou cestu k zahrádkaření si hledá i mnoho mladších lidí, kteří nemají třeba ani žádné zkušenosti, ale mají zkrátka jen chuť pustit se do toho.

Přečtěte si také Ochrana proti slimákům – jak na ně? nebo Co pěstovat ve skleníku?

Fotografie