Jak ochránit rostliny na jaře před mrazem?

Mírná zima

Největším ohrožením pro rostliny jsou mírné zimy, kdy je málo sněhu a v předjaří už nejsou žádné mrazy. Rostliny se pozvolna začnou probouzet k životu, celá příroda začne ožívat a ve vzduchu začíná být cítit přívětivé jaro. Jenže pak se může stát, že v březnu nebo třeba až v dubnu přijdou mrazy. V tu dobu už mnoho rostlin začíná mít pupeny nebo už dokonce kvetou. Sebeslabší mráz pak ohrozí budoucí úrodu a citlivější rostliny může zlikvidovat zcela. Týká se to také ovocných stromů, které přízemní mrazík sice často neohrozí, ale silnější mráz už může.

Nová výsadba

Nejlepší způsob, jak chránit rostliny před mrazem, je koupit si takové, které jsou vůči němu odolné. Pokud sázíte stromky, je lepší udělat to už na podzim – výsadba na jaře je riziková právě kvůli možným mrazům.

Totéž platí i o květinách a dalších menších rostlinách. Ty dříve zasazené lépe odolají mrazům. Pokud chcete nové rostliny vysadit na jaře, dejte přednost těm, které jsou mrazuvzdorné. Nebo počkejte třeba až na květen. Pokud nevíte, jakým dát přednost, promluvte si v zahradnictví se zkušeným personálem – právě zahradník vám dokáže poradit nejlépe. Případně propátrejte internet.

Méně zalévejte

Jaro je obdobím, kdy v půdě bývá po zimě ještě dost vlhkosti, takže rostliny obvykle není potřeba zalévat. Pokud už máte nějaké zasazené ve skleníku, tak jim samozřejmě zálivku dávat musíte. Ale pozor – pokud předpověď počasí varuje před možnými mrazíky, omezte zalévání na minimum. Mráz by ty zalité mohl zničit spíš než ty, které zrovna vodu nedostaly. Voda, která zůstane na povrchu, totiž může tvořit ledové krystalky, které poškodí kořenový systém.

Přikrytí netkanou textilií

Bojíte se o rostliny? Před příchodem mrazů je dobře přikryjte, ideálně nějakou netkanou textilií. Výhodou je, že ji lze položit přímo na rostliny a maximálně je tak chránit před mrazem. Rostliny navíc mohou normálně dál „dýchat“ a růst. Tuto textilii můžete navíc používat opakovaně, takže si ji můžete schovat například na další rok.

Deky a oheň

Nemáte po ruce netkanou textilii a určitě přijde mráz? Pokuste se rostliny a stromy ochránit jakýmkoliv jiným způsobem. Ty malé můžete například opatrně přikrýt dekami, jutovými plachtami, starým povlečením a tak dále. Kolem stromů můžete navečer rozdělat ohně, aby jejich teplo chránilo větve před mrazem (v tom případě je ale potřeba ohniště hlídat, aby nedošlo k požáru).

Přečtěte si také Jak po zimě připravit zahrádku na jaro? nebo Spokojený domov podle jin a jang.

Fotografie