Jak po zimě připravit zahrádku na jaro?

Kdy se pustit do zahrady?

 

Proč milovníci zahradničení v únoru ještě v poklidu neodpočívají v teple domova, ale už je vidíte hrabat se v hlíně, rýt a dělat kdovíjaké další práce na zahradě? Protože se na to zaprvé strašně dlouho těšili. A zadruhé je potřeba mít zahrádku  na jaro připravenou včas, aby se nic nezanedbalo. Takže kdo začne brzo, má vyhráno.

Předjarní úklid

Stejně jako leckdo provádí ve své domácnosti pravidelně generální jarní úklid, tak zahrádkáři totéž dělají veku. Ještě než se pustí do dalších činností, musejí odstranit všechny suché a odumřelé rostliny, které přežily zimu. Ty by totiž mohly být zdrojem různých nákaz pro nové rostliny, proto je třeba je co nejdříve zlikvidovat.

Potom je třeba zahrádku očistit od listí a dalšího nepořádku, který se tam nahromadil během zimy. Nejen, že nevypadá esteticky, ale překážel by a mohl aby se stát hnízdištěm nevítaného hmyzu.

Příprava půdy

Jestli jste nestihli na podzim zrýt záhonky, měli byste to udělat co nejdřív. Půdu je potřeba zrýt a tím provzdušnit, aby se do ní dostal kyslík a aby byla připravená pro výsadbu nových rostlin. Také je potřeba řádně ji prohnojit, a to ideálně nějakými organickými hnojivy, jako je například kompost. Pokud ho nemáte, dají se různá hnojiva samozřejmě koupit.

Péče o trvalky

Máte na zahrádce trvalky? I ty potřebují po zimě určitou péči. Kromě toho, že byste je měli zbavit suchých částí, je potřeba leckteré z nich prořezat. Neuškodí jim to, naopak – řádné prořezání jim dovolí lépe růst a rozvinout se do plné krásy. Pokud to jde, je ideální také je přemístit na jiné místo, kde se jim možná bude lépe dařit. Pokud nechcete nebo nemůžete, aspoň je řádně přihnojte.

Prevence proti škůdcům

Na konci zimy se na zahrádce ještě žádní škůdci nevyskytují. Ale sami jistě tušíte, že brzy se objeví a začnou svou nekalou práci. Proto je doba před příchodem jara ideální pro preventivní opatření proti těmto ničitelům zahrádek. Prodávají se různé přípravky na ochranu rostlin, které je vhodné podle návodu aplikovat.

Nová výsadba

Teď ještě ven asi nic sázet nebudete, ale už je dobré připravit si plochy, kam výsadbu plánujete umístit. Víte, kde budou letničky? Kam dáte nové trvalky? Co bude na záhoncích? Připravte si místa pro jejich nový domov, ať pak už můžete jen jednoduše sázet.

Stříhání stromů

Nakonec je nutné myslet ještě na úpravu stromů. Než začnou mít pupeny, je potřeba ostříhat je. Začátečníci se toho často bojí a mají strach, že si je zničí. Ale prostříhání jim naopak prospěje a budou mít košatější korunu a více plodů. Je potřeba mít kvalitní nůžky, odpočítávat si budoucí pupeny a podle nich odstřihávat konce větviček. Mladé větvičky, které ční příliš vzhůru, bez milosti likvidujte celé. V létě se vám vaše snaha vrátí.

Přečtěte si také Lotosový květ pro vnitřní harmonii nebo Péče o narcisy v zahradě.

Fotografie