Zatočte se stresem a buďte zase v klidu

Co je to stres?

Stres je přirozenou reakcí těla na nějakou emocionálně náročnou nebo fyzicky složitou situaci, s níž se neumíme vyrovnat. Náhle cítíme tlak či napětí, jsme nervózní a roztěkaní, myšlenky nám víří zběsile hlavou a máme pocit, že to prostě nedáme, že to nezvládneme.

Mnoho lidí přitom trápí už chronický stres, což je stav, kdy jedna taková situace střídá druhou a člověk už nevidí žádné východisko. Pokud ale řešení co nejdříve nenajdeme, může to končit psychickým zhroucením, depresemi, úzkostmi a jinými nepříjemnými stavy.

Dopřejte si odpočinek

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit stresu, je odpočívat. V první řadě jde o spánek – měli bychom spát aspoň osm hodin denně, uléhat včas, nenechat se večer rušit zdroji vyzařujícími modré světlo (například chytré telefony, počítače či televizory), měli bychom mít kolem sebe tmu a ticho. Je potřeba, aby spánek byl nepřerušovaný a tělo si skutečně dokázalo odpočinout.

Na relax je potřeba myslet stejně tak i během dne a najít si každých pár hodin aspoň několik minut sami pro sebe, kdy budete moci zavřít oči a nic nedělat – ať už to bude třeba u kávy, u knížky nebo si zajdete na masáž, do solné jeskyně a podobných zařízení určených k relaxaci a odpočinku.

Cvičení pomáhá

Skvělým způsobem, jak se uvolnit a zbavit se napětí a stresu, je zacvičit si. I když vás možná cvičení nebaví, tak jde skutečně o účinný prostředek, jak se zbavíte všech starostí a myšlenek. Do těla se při cvičení vyplavují různé hormony v čele s endorfinem, kterému se nadarmo nepřezdívá hormon štěstí. Na rtech se vám usadí úsměv, vyčistíte si hlavu, budete se cítit plní energie, najdete nové odhodlání a najednou zjistíte, že všechno není tak složité, jak se dosud zdálo.

A pokud si zacvičíte venku, bude to ještě prospěšnější, protože se nadýcháte čerstvého vzduchu, tělo se okysličí a získá navíc i tolik potřebný vitamin D, jehož hlavním zdrojem je slunce.

Změňte jídelníček

Proti stresu se dá bojovat i jídlem. I když většina lidí automaticky sáhne po čokoládě, tak tento způsob není úplně nejzdravější a časté zahánění stresu čokoládou se vzápětí projeví na vaší postavě. Lepší je zahánět ho pomocí zdravějších, ale neméně chutných potravin.

Prokazatelně pomáhá pojídání čerstvého ovoce a zeleniny, v nichž kromě mnoha vitaminů najdete i antioxidanty, které se dokážou vypořádat se škodlivinami ve vašem těle. Pomáhají i mořské ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny. A stejně tak na naši psychiku blahodárně působí chroupání ořechů a semen.

Možná vás zaujme i článek na téma Jóga pro pohodu a funkční tělo nebo si přečtěte jak na Spokojený domov podle jin a jang.

Fotografie