Ochrana proti slimákům – jak na ně?

Nejšetrnější je sbírání

Slimáci patří k největším likvidátorům zahrádek, respektive úrody. Obyčejná tráva je až tak nezajímá. Ale jakmile narazí na salát, je s ním ámen. Ředkvičky totéž. A řada dalších plodin úpí pod jejich ohromnými nájezdy. Nedá se s nimi příliš bojovat, protože přes den jsou schovaní ve stínu. Ale při setmění vylézají a můžete leckdy vidět i neskutečné „zástupy“ slimáků, kteří si to svým pomalým tempem neomylně šinou k vaší úrodě. Nejlepší pomocí je v takovém případě sbírání slimáků. Vezměte si kbelík a rukavice a vyrazte na ně. Nikdy je neposbíráte všechny, ale ubudou.

Posolit nebo ne?

Ne každému se chce sbírat slimáky. I pokud to uděláte, co pak s nimi? Vysypat k sousedům nebo utopit? To je potom těžké rozhodování. Proto řada lidí rovnou sahá k hubení slimáků. A pokud na zahrádce neradi vidíte chemii, můžete zkusit obyčejnou kuchyňskou sůl. Když slimáka trochu posypete, totálně ho to rozežere. Není to moc hezký pohled ani hezká smrt, ale funguje to. Rozhodně ale nedělejte kolem záhonků solné hradby proti slimákům – půdě by to příliš neprospělo.

Granule

Oblíbeným prostředkem proti slimákům jsou speciální granule. V létě je seženete v zahradnictví nebo třeba v drogerii. Nasypete je kolem svých rostlinek, které chcete uchránit, případně kolem záhonků. Slimákům chutnají, proto je (někdy) upřednostní. Jedná se ale o jed, který je po nějaké době zabije.

Pakliže máte ale domácí zvířata nebo malé děti, dejte si na tento způsob pozor – právě malé barevné granulky by se mohly stát velmi lákavými a jsou vysoce nebezpečné pro zvířata i děti. S nimi je tedy raději nepoužívejte nebo zajistěte, že se k nim nebudou moci dostat.

Babské rady

Granule nefungují? Soli už jste vysypali několik sáčků a slimáci pořád neubývají, zato úroda ano? Existují i různé babské rady, které vám v boji se slimáky mohou pomoci. Například vaječné skořápky – nasušené skořápky rozdrťte a nasypejte je kolem rostlinek nebo záhonu. Budete jich tedy potřebovat hodně, ale jejich ostré hrany způsobí, že slimákům se přes ně nebude příliš chtít přelézat. A velmi obdobně fungují i piliny – nasypte je kolem rostlinek nebo záhonků jako nízkou hradbičku a slimáci se jim také budou chtít vyhnout, aby se na ně nelepily.

Bohužel tyto babské rady dobře fungují obvykle jen do prvního většího deště. Pasti na slimáky tudíž musíte průběžně obnovovat. A musíte doufat, že jednou ten boj s větrnými mlýny skutečně vyhrajete.

Přečtěte si také Narcisy, tulipány a další jarní cibuloviny nebo Lotosový květ pro vnitřní harmonii

Fotografie